Meble na zamowienie

Dom na sprzedaz

Drzwi


Drzwi to element niezbędny w każdym wnętrzu. W każdym mieszkaniu znajdują się przynajmniej drzwi wejściowe, a już na pewno w większości również drzwi do łazienki czy innych pomieszczeń. Rzadko zwracamy na nie większą uwagę, ale wiele osób potwierdzi, iż czasami są one wręcz niezbędne.

Drzwi chronią przed hałasem (np. dobiegającym z innego pomieszczenia), wpływem warunków atmosferycznych czy włamaniem. Zapewniają poczucie prywatności, regulują nasłonecznienie, doświetlają ciemne pomieszczenia (drzwi szklane). Pełnią również rolę wyjścia ewakuacyjnego w budynkach w których przebywa większa liczba osób. Stanowią przegrodę przeciwpożarową, rzadziej dekorację - a szkoda! Odpowiednio dobrane do wystroju wnętrza - mogą stanowić prawdziwą ozdobę. To, z czego i jak zostały wykonane drzwi, odgrywa więc istotną rolę. Na pierwszy rzut oka widoczna jest zewnętrzna powłoka drzwi, czyli płyciny. Są one wykonywane z różnych materiałów, mogą mieć rozmaite kolory i wzory. Do ich produkcji najczęściej używa się płyt HDF i MDF, malowanych, lakierowanych, foliowanych lub okleinowanych. Skrzydła malowane są gładkie, bez widocznej struktury drewna, natomiast lakierowane mają powierzchnię przypominającą drewno – tak zwany molet.

Farby i lakiery stosowane przez producentów drzwi są zazwyczaj utwardzane promieniami UV, co sprawia, że schną bardzo szybko i dzięki temu malowana powierzchnia nie jest narażona na zanieczyszczenie. Płyciny drzwi wewnętrznych mogą być również pokryte folią z PCW. Lepiej niż malowanie imituje ona kolory i strukturę drewna (przy porównywalnej cenie). Folia jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze znosi też działanie wilgoci. Bardzo popularnym materiałem na płyciny drzwi są laminowane płyty HDF. Pokrywa się je okleinami z włókien celulozowych (z nadrukiem naśladującym barwę i strukturę różnych gatunków drewna) zespolonych żywicami. Laminaty do wykańczania drzwi mogą mieć grubość 0,2 lub 0,5 mm. Są najtrwalszym wykończeniem drzwi, dużo lepiej niż pozostałe materiały znoszą urazy mechaniczne. Ich wadą jest brak możliwości odnowienia – zniszczonego laminatu nie da się przeszlifować i polakierować (jak drewna), a pomalowany nie wygląda zbyt dobrze. Drogie, ale efektowne są płyciny pokryte fornirem, czyli cienką warstwą drewna. Gwarantuje on naturalne kolory oraz usłojenie. Dlatego drzwi fornirowane są uznawane za najbardziej eleganckie, najlepiej też pasują do wnętrz urządzonych stylowo, choć dobrze komponują się również z nowoczesnymi aranżacjami z dużym udziałem drewna. Uszkodzony fornir można w razie potrzeby uzupełnić lub wymienić. Niestety, im szlachetniejszy gatunek drewna, tym wyższa cena drzwi fornirowanych. Można również kupić drzwi w całości wykonane z drewna klejonego: lakierowanego, bejcowanego czy olejowanego. Zazwyczaj dobrze się prezentują i mają niepowtarzalny wygląd (związany z oryginalną barwą drewna i jego charakterystycznym rysunkiem słojów). Ich płyciny można wielokrotnie odnawiać. Jednak oprócz tych niewątpliwych zalet takie skrzydła mają też wady. Pierwszą z nich jest wysoka cena, drugą konieczność kupowania ich u renomowanych wykonawców. Pozwala to uniknąć takich niespodzianek jak drzwi paczące się czy pękające na skutek złego przygotowania drewna.

Wypełnienie drzwi :Najprostszym i najpopularniejszym wypełnieniem jest tak zwany plaster miodu wykonany z… papieru. Do budowy tej sześciobocznej struktury wybierany jest papier sztywny i odporny na nacisk. Jego odporność jest tym większa, im bardziej jest wysuszony. Dużą zaletą papierowego plastra miodu jest mała objętość i niewielki ciężar. Dają one oszczędności w magazynowaniu i transporcie. Dlatego drzwi z tym wypełnieniem mają stosunkowo niską cenę. Jednak plaster miodu ma też wady – jeśli do wnętrza drzwi dostanie się wilgoć lub, co gorsza, woda, grozi mu utrata właściwości. Poza tym co prawda korzystnie minimalizuje on ciężar drzwi (ważą około 17 kg), ale nie stanowi skutecznej bariery dla chłodu i hałasu. Dlatego tam, gdzie liczą się właściwości izolacyjne, lepsze będą drzwi z innym wypełnieniem, na przykład z płyty wiórowej – otworowej lub pełnej. Płyta otworowa sprawia jednak, że drzwi o typowej szerokości (80 cm) ważą blisko 30 kg, a w przypadku płyty pełnej – około 38 kg. Aby więc obciążenie ramiaka cięższą płytą wiórową nie wpłynęło niekorzystnie na jego właściwości, wypełnienie to montuje się na dodatkowej ramie ze sklejki. Wzmacnia to jeszcze konstrukcję drzwi.

Ościeżnica – niezbędna, ale do wyboru Skrzydło drzwiowe musi być zamontowane w ościeżnicy. Jednak nie jest sprzedawane z nią w komplecie. Jest tak, ponieważ do wyboru jest kilka rodzajów ościeżnic: z metalu, MDF, drewna, stałe lub regulowane. Ceny skrzydła i ościeżnicy są oddzielnie kalkulowane. Kupując drzwi, trzeba więc pamiętać, że ich ostateczny koszt to suma cen skrzydła i ościeżnicy.